Објавено на:

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски борбени авиони МиГ-29 во Украина

t

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го прекршила договорот со испраќањето борбени авиони МиГ-29 од советско производство во Украина.

Според договорот потпишан во 1997 година, на Словачка не и беше дозволено да испраќа авиони во друга земја без согласност на Русија, соопшти федералната служба за воено-техничка соработка во Москва.

Руските власти соопштија дека тоа е непријателски чин и дека Братислава ги прекршила меѓународните обврски од договорот, кои беа објавени на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

Словачкото раководство, кое се соочува и со критики од опозицијата за испраќањето на авионите, се уште јавно не реагираше на обвинувањата на Москва, кои претходно ги изнесе и руската амбасада во земјата.

„Словачка испрати четири авиони во Украина, а ќе испрати дополнителни девет во текот на следните неколку недели“, соопшти Министерството за одбрана за германската новинска агенција ДПА.

Три од вкупно 13 авиони не се во функција и ќе се користат за резервни делови.

Повеќето од МиГ-овите беа испратени од Советскиот Сојуз во Чехословачка кон крајот на 1980-тите. По распадот на државата, Чешка и Словачка ги поделија авионите меѓу себе, при што Словачка доби дополнителни примероци од Русија во 1990-тите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…

Во изминатото деноноќие произведени се 12.590 MWh…

АД ЕСМ на 25.03.2023 година произведe 12.590…

САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЗОШТО СУМ ЛУД? Вучиќ…

Никој не би го издржал ова. Нема…

ОСЛОБОДЕНИ НАД 5.000 ЗАТВОРЕНИЦИ КОИ СЕ БОРЕА…

Платениците од Вагнер се бореле во Либија,…