Објавено на:

Русија ја стопира испораката на ракетни мотори во САД, вели Рогозин: „Нека летаат во вселената со метли“

t

Директорот на руската државна корпорација „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин изјави дека Русија ја прекинува соработката со САД на Меѓународната вселенска станица.

Руската вселенска програма ќе се прилагоди во услови на санкции, приоритет ќе биде создавањето сателити во интерес на одбраната, изјави Рогозин.


Според него, менаџментот на другите руски компании, по Роскосмос, треба да ги намали платите.

Во исто време, ветува дека ќе ги зголеми платите на персоналот во ракетната и вселенската индустрија – инженери, дизајнери, технолози.

Тој истакна дека Русија ја стопира испораката на ракетни мотори во САД, порачувајќи им „Нека летаат во вселената со метли“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

БОМБА од Украина: Порошенко се обидел да…

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко се…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…