Објавено на:

Русија ќе ги искористи енергенсите како оружје? Дали е на повидок продлабочување на енергетската криза во Европа?

t

Доколку Западот воведе нови санкции кон Русија поради ситуацијата околу Украина, Русија како одговор може да ги користи испораките на нафта и гас за Европа како оружје, да ги ограничи, што може да доведе до рекорден пораст на цените, пишува Тајмс, цитирајќи неименувани функционери во британската влада.
На серија состаноци се разговараше за потенцијалните последици од ограничувањата на руската енергија. Министрите дојдоа до заклучок дека нема директна закана од недостиг на гас, но цените ќе достигнат рекордна вредност.
„За разлика од некои земји, Велика Британија речиси и да не увезува руски гас. Сепак, како и сите земји, ние сме во опасност од зголемување на големопродажните цени, што ќе биде сериозен проблем доколку Русија ги ограничи испораките во иднина“.
Претходно „Фајненшл тајмс“ објави дека САД преговараат со Катар и другите големи извозници на течен природен гас за итни мерки во случај да има проблем со испораката на гас од Русија во Европа. Сепак, изворите на весникот предупредија дека нема „магично стапче“ за решавање на потенцијалниот дефицит, бидејќи Европа е под притисок од енергетската криза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

Стигна првиот “амин” од Думата: Матичната комисија…

Комитетот за меѓународни прашања на Државната дума…