Објавено на:

,,Русија ќе има целосно право да ги таргетира украинските центри каде што се носат одлуки во случај Киев да користи американски ракетни фрлачи”

t

Русија има право да ги таргетира центрите за одлучување во Киев доколку Америка испорача ракети.

Русија ќе има целосно право да ги таргетира украинските центри каде што се носат одлуки во случај Киев да користи американски ракетни фрлачи со долг дострел, повеќецевки, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја.

Како што рече, не се убедливи изјавите на бројни западни политичари, но и на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Киев нема да го користи тоа оружје против цели на територијата на Руската Федерација.

Притоа, истакна Небензја, со овие зборови шефот на американската дипломатија всушност ги легализирал украинските напади врз Луганската и Доњецката народна република, од кои страдаат и цивили, меѓу другите, и деца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…