Објавено на:

Русија ќе им дава финансиска помош на жителите на освоените територии во Украина

t

Москва финансиски ќе им помага на луѓето на ослободените територии на Украина, соопшти прес-службата на Министерството за вонредни ситуации на Русија.

„Еднократните исплати во износ од десет илјади рубли се наменети за поддршка на социјално најзагрозените групи на население – пензионери и работници во јавниот сектор“, соопшти Министерството.

Се посочува дека почнуваат со работа пунктовите за издавање парична помош кои ги обезбедува Националната гарда (Росгард).

„Луѓето се информираат преку медиумите, а потоа информациите им ги пренесуваат на роднините и соседите. Сакам да напоменам дека работата допрва почнува, но задачата што ни е доверена ќе биде целосно завршена“, изјави Купријан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА…

Првиот железнички состав натоварен со борбена и…

МНР потврди: Русија ќе им продава на…

Руското Министерство за надворешни работи потврди за…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Лидерите на Доњецк и Луганск заминаа во…

Лидерите на Доњецката и Луганската народна република,…