Објавено на:

Русија ќе плати оштета за штетите направени во Украина

t

Русија ги засили напорите да ја преземе контролата врз регионот Донбас во источна Украина, тврдејќи дека победила во битката за фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Последните украински сили заробени во Азовстал се предадоа, соопшти вчера вечер руското Министерство за одбрана.

Разорните напади го оставија цел Мариупол под урнатини. Постои загриженост дека во овој град загинале околу 20.000 луѓе.За Русија беше важно да ја преземе контролата врз Мариупол, град со излез на Азовското Море, за да воспостави копнен коридор со Кримскиот Полуостров, кој Москва го анектираше во 2014 година.


Украинскиот претседател Зеленски рече дека Русија треба да биде принудена да плати за секоја уништена куќа, училиште, болница и бизнис. Тој ги повика партнерите на Украина да ги замрзнат руските пари и имотот под нивна јурисдикција, и да ги искористат парите за формирање фонд за обештетување на настраданите.

„Ги повикуваме земјите партнери да потпишат мултилатерален договор и да воспостават механизам преку кој секој што настрадал од акциите на Русија ќе може да добие компензација за сите загуби. Според таков договор руските средства и имоти треба да бидат конфискувани или замрзнати, а потоа да се насочат во посебен фонд за жртвите на руската агресија”, изјави претседателот Володимир Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…