Објавено на:

Русија ќе распореди дополнителна војска на границата доколку НАТО донесе оружје во Финска

t

Доколку Финска се приклучи на НАТО и на нејзина територија се распореди ударното оружје на Алијансата, Москва ќе ја зајакне групацијата на војници на заедничката граница, изјави Виктор Бондарев, претседател на Комитетот на Советот на Федерацијата за одбрана и безбедност.
Во неделата Финска официјално ја објави својата одлука за влез во НАТО.

„Во случај офанзивното, ударното оружје на НАТО да биде распоредено во Финска, во непосредна близина на нас, ќе ги зајакнеме нашите граници, ќе ја зајакнеме руската групација на војници на границата. Ништо не ја загрозува безбедноста на Русија“, напиша сенаторот во својот канал Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…