Објавено на:

Русија ќе се развива и нема да зависи од западните расисти, вели Лавров

t

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа Русија ќе се развива за да не зависи од расистите во западните елити, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров за телевизијата „Русија 1“.

„Претседателот на Русија, Владимир Путин, кратко го кажа она за што предупредуваме долги години . Тој рече: „Маските паднаа“. Верувам дека расизмот никаде не исчезнал, како што сега го разбираме, и ако мислевме дека е латентен расизам, сега е јасно дека е директен, отворен и груб во целосна смисла на зборот. Ќе се развиваме на таков начин што нема да зависиме од никакви расисти, туку само од нас самите и од оние луѓе ширум светот кои се потпираат на нас“, рече Лавров.

На прашањето дали е можно во иднина да се најде заеднички јазик со расистичките елити на Западот, рускиот министер за надворешни работи одговори дека смета дека тоа не е можно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…