Објавено на:

Русија ѝ врати на Германија двојно: Забранета “Дојче Веле” во Русија, одземени акредитациите на сите вработени

t

Одлуката на германскиот медиумски регулатор да го забрани емитувањето на РТ ДЕ ја принуди Русија да преземе реципрочни мерки кон акредитираните германски медиуми, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Како дел од реципрочните мерки објавени на 2 февруари како одговор на непријателските чекори на Германија за забрана на сателитски и други преноси на телевизискиот канал на германски јазик „RT DE“, руската страна има намера да ја спроведе првата фаза од реципрочните мерки:

– затворање на кореспонденцијата на германската радио и телевизија „Дојче веле“ во Руската Федерација;

– одземање на акредитациите за сите вработени во руската канцеларија на Дојче веле;

– прекин на сателитско и друго емитување на радио и телевизиската компанија „Дојче веле“ на територијата на Руската Федерација;

– поведување постапка од страна на надлежните органи на Руската Федерација за разгледување на прашањето за класификација на „Дојче веле“ како странски медиум како странски агент;

– иницирање процес за формирање листа на претставници на државните и јавните структури на Германија вклучени во ограничувањето на емитувањето на телевизијата „РТ ДЕ“ и на друг начин вршење притисок врз рускиот медиумски оператор, на кој ќе му биде забранет влез на територијата на Руската Федерација.

Списокот не се очекува да биде објавен.

Информациите за следните фази на реципрочни мерки ќе бидат навремено објавени.

Како што претходно изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров, ОБСЕ симптоматично молчи за одлуката на Германија да ја забрани РТ ДЕ, а претставникот за слободата на медиумите Тереза ​​Рибеиро не гледа ништо интересно.

Претходно комисијата за регистрација и надзор на германскиот медиумски регулатор МАББ го забрани емитувањето на телевизијата РТ ДЕ во земјава поради немање лиценца.

Покрај сателитското емитување, регулаторот побара и да се прекине емитувањето на програми на порталот, преку мобилните апликации и смарт ТВ апликациите RT News.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…