Објавено на:

Русија ѝ порача на Европа: Можеме да извезуваме повеќе гас – но има еден услов

t

Русија може да и испорачува повеќе гас на Европа, бидејќи има доволно ресурси, но потребни се долгорочни договори, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак, одговарајќи на обвинувањата против Русија поради влошувањето на ситуацијата на енергетскиот пазар.
„Можеме да испорачаме повеќе, имаме огромни ресурси, но секое производство е инвестициски проект за кој треба време да се исплати и да привлече инвестиции. Затоа, мора да постои јасна продажна политика. Затоа отсекогаш инсистиравме долгорочните договори да бидат првенствено систем на енергетска сигурност за потрошувачите кои користат такви извори на енергија“, изјави Новак за телевизијата „Русија 1“.

Новак смета дека енергетската криза е предизвикана од „ краткогледната политика на ЕУ и Европската комисија, која во последните години е насочена кон насочено напуштање на долгорочните договори со цел да се намали зависноста од Русија“.
„Погрешно планирање, кусогледа енергетска политика – тоа е главоболката на европските политичари што се обидуваат да ја пренесат на други“, изјави Новак.
Тој повтори дека Русија ги исполнила сите свои долгорочни договори за снабдување со гас минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…