Руската амбасада го честиташе Денот на македонскиот јазик: На Московскиот државен универзитет веќе 47 години се спроведува обука на македонисти

t

Руската амбасада во Македонија преку нејзиниот Твитер профил го честиташе Денот на македонскиот јазик.

“Честит Денот на македонскиот јазик!

Неговото изучување во Русија има долга традиција. Од 1975 година на Московскиот државен универзитет „Ломоносов“ се спроведува обука на македонисти, која долги години ја водеше легендарната Рина Павловна Усикова – ученичката на Блаже Конески.” – пишуваат од амбасадата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…