Објавено на:

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва да ја затвори амбасадата!

t

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова преку Фејсбук профилот на амбасадата најави дека ќе им предложи на руските власти да ја затворат нејзината амбасада во таа земја, јавува дописникот на МИА од Софија.

Според Митрофанова, затворањето на руската амбасада во Бугарија неминовно ќе доведе до затворање на бугарската амбасада во Москва.

Според Митрофанова, одговорноста за понатамошните тешки последици од овој чекор е целосно на Владата на бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков.

Дописникот на МИА од Софија потсетува дека Митрофанова постави ултиматум до бугарското МНР да ја укине нотата со која 70 руски дипломати се прогласени за персона нон грата или ќе му предложи на руското Министерство за надворешни работи да ја затвори руската амбасада во Бугарија. Таа денеска го посети бугарското Министерство за надворешни работи за да се запознае со одлуката на властите во Софија.

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков изјави дека странските амбасадори не можат да поставуваат ултиматум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Шефот на регионот Херсон убеден во позитивни…

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…