Објавено на:

Руската амбасадорка до Бугарите: Ако не беше СССР, од Бугарија ќе останеше само Софиската област, кога стана збор за поделба на земјата

t

Ако не беше СССР, од Бугарија ќе останеше само Софиската област, изјави руската амбасадорка, Елеонора Митрофанова во нејзината реакција за иницијативата за отстранување на споменикот на советската армија во центарот на Софија.

– Ако не беше СССР, од Бугарија ќе останеше само Софиската област, зошто тогаш (по Втората светска војна) стана збор за поделба на Бугарија и само Советскиот сојуз не дозволи таа да се подели. Не само што СССР не даде таа да се подели, туку ѝ ја остави и добивката Добруџа. Поради тоа, колку и да се сложени односите, потребен е пообјективен поглед на историјата, изјави Митрофанова во интервју за Поглед.инфо.

Споменикот со посвета „на Советската армија – ослободителка од благодарниот бугарски народ“, по инвазијата од Русија врз Украина беше испишан со навреди за рускиот претседател Владимир Путин и бојосан во украинските бои.

По протестот од Москва, властите во Софија го исчистија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…