Објавено на:

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти во огнени позиции, пукаат од студентски дом

t

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат цивилните објекти во огнени позиции.

Украинската армија и нацистичките баталјони распоредуваат оружје и ги претвораат цивилните објекти во пукачки позиции во населените места во Доњецката Народна Република, изјави шефот на Националниот центар за управување со одбраната на Руската Федерација, Михаил Мизинцев.

Како што рече, во Артјомовск, украинските сили поставиле пукачки позиции во студентски дом, но намерно не ги информирале цивилите за тоа. Исто така, во Славјанск спортскиот комплекс „Локомотив“ е претворен во магацин за муниција и оклопни возила.

Мизинцев истакна дека украинските нацистички баталјони продолжуваат да се кријат зад цивилите во Доњецката Народна Република и да ги користат како „човечки штитови“.

Тој, исто така, рече дека децата нема да можат да одат на училиште во источните региони на Украина, бидејќи бројни образовни институции, исто така, се претворени во пукачки позиции или складишта на воена опрема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…