Објавено на:

Руската економија никогаш нема да пропадне, вели Медведев

t

Руската економија никогаш нема да пропадне поради санкциите, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

– Ги имаме сите можности за сопствен развој. Претходните санкции ни направија многу добро, принудувајќи нè да развиеме замена на увозот во сите сектори, вклучително и научно-интензивните, да развиваме нови технологии, производи и лекови – напиша Медведев на својот канал Телеграм, пренесе ТАСС.

– Нема да има колапс во економијата. Русија има многу доверливи партнери не само во постсоветскиот простор, туку и во Кина, Југоисточна Азија и африканските земји – истакна Медведев.

Тоа е огромен и перспективен пазар, кој не е конфликтен како европскиот, напиша тој и додаде дека резултатите од ова партнерство и соработка се сосема евидентни.

Според него, странските компании не сакаат да го изгубат рускиот пазар, туку се принудени да се повлечат од него под притисок на политичарите од нивните земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…