Објавено на:

Руската и украинската делегација се враќаат во престолнините: Преговорите привремено прекинати заради консултации

t

Руската и украинската делегација ги завршија преговорите и ќе заминат за нивните престолнини на консултации пред новата рунда, изјави советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател.

Преговорите меѓу Русија и Украина се водат на тромеѓето меѓу Русија, Украина и Белорусија, а делегацијата на Украина пристигна на местото со задоснување од неколку часа поради технички причини.


И Русија и Украина ги изнесоа своите барања за прекин на огнот и ставање крај на воената операција, меѓутоа ниедна од страните не е особено оптимистична дека преговорите ќе имаат позитивен исход за кратко време.

Линк до веста за барањата на двете сѕтрани во преговорите: https://infomax.mk/украина-со-максималистички-барања-на/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…