Руската црква: Ја поздравуваме одлуката на СПЦ за МПЦ-ОА

t

Руска црква: Ја поздравуваме одлуката на Српската православна црква за „Македонска православна црква – Охридска архиепископија“

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква за обновување на канонското општење со Македонската црква, изјави заменик-претседателот на Одделот за надворешни црковни односи (ДИКР) на Московската патријаршија, протоереј Николај Балашов.

„Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската сестринска црква да ја обнови канонската заедница со Македонската православна црква, Охридската архиепископија“, рече Балашов, истакнувајќи дека тоа претставува „надминување на половина век старата црковна раскол“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Преподобен Макариј Велики

Египќанец, еден од помладите современици на Антониј…

Денес се празнува Свети Атанасиј Велики, архиепископ…

Роден во Александрија во 296 година. Од…

Денес се празнува Преподобен Антониј Велики

Египќанец, роден околу 250 година во некое…

Бачкиот епископ Иринеј: МПЦ-ОА де факто сè…

Српската православна црква ќе го прифати секое…

Српскиот владика Иринеј: Односите на СПЦ со…

Односите на Српската православна црква (СПЦ) со…