Руската црква: Ја поздравуваме одлуката на СПЦ за МПЦ-ОА

t

Руска црква: Ја поздравуваме одлуката на Српската православна црква за „Македонска православна црква – Охридска архиепископија“

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква за обновување на канонското општење со Македонската црква, изјави заменик-претседателот на Одделот за надворешни црковни односи (ДИКР) на Московската патријаршија, протоереј Николај Балашов.

„Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската сестринска црква да ја обнови канонската заедница со Македонската православна црква, Охридската архиепископија“, рече Балашов, истакнувајќи дека тоа претставува „надминување на половина век старата црковна раскол“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнуваат Светите Четириесет и двајца…

Сите беа војводи на византискиот цар Теофил.…

Молотов коктел фрлен врз црква во Бугарија

Груб напад врз црква во Варна. Маж…

Денес се празнува Преподобен Герасим

Овој познат светител најпрво се учеше на…

Денес се празнува Светиот свештеномаченик Поликарп, епископ…

Овој голем апостолски маж се роди како…