Објавено на:

Руска адвокатка објасни: Следува најмалку 10 години казна затвор за украинскиот доктор што повика на кастрација на Русите

t

Скандалозниот повик на Генадиј Друзенко, шефот на украинскиот проект „Мобилна болница“, за кастрација на заробените руски војници, наиде на остра осуда од руската јавност. Според рускиот кривичен закон, за ваквата покана на украинскиот лекар Менгеле му се заканува затворска казна до 10 години.

Марија Јармуш, руска адвокатка и експерт за меѓународно право, вели дека Друзенко може да биде повикан на одговорност за неколку членови од Кривичниот законик на Русија, кои се движат од поттикнување национална омраза во текот на 10 години до сериозно оштетување на здравјето. Според неа, сега останува на истрагата да ги утврди фактите и да го квалификува делото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Командир на полициска станица доби четири и…

По поднесен обвинителен акт од страна на…

Арачиновец избегал од затвор, полицијата го фати…

Вчера околу 14.00 часот во с. Арачиново,…

Затвореник излегол од затвор на викенд и…

Единицата за внатрешни работи – Одделение за…

Семејствата тврдат: Руски затвореници исчезнуваат од затворите

Роднините на затворениците кои затворската казна ја…

Повторно пронајдена дрога во штипскиот затвор

Вчера во 16.30 часот во СВР Штип,…