Објавено на:

Рускиот амбасадор во САД го предупреди Западот: Не долевајте масло во огнот!

t

Рускиот амбасадор го предупреди Западот да не долева масло на огнот: Украина не смее да биде закана за Русија.

Исклучително е важно да се постигнат целите за демилитаризација и денацификација на Украина, бидејќи заканите за Русија не смеат да доаѓаат од територијата на таа земја, изјави рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

„Денес е исклучително важно да се постигне денацификација и демилитаризација на Украина за да се поправи ненуклеарниот статус на Киев и неговата посветеност на меѓународните договори за неширење на оружјето за масовно уништување. Треба да направиме се што можеме за да го спречиме поткопувањето на Договорот за неширење на нуклеарното оружје. „Не смее да има закана за Русија од територијата на Украина“, рече Антонов за време на онлајн-конференцијата на аналитичкиот центар „Институт Шилер“, посветена на темата за создавање нова безбедносна архитектура и развој за сите земји.

Рускиот амбасадор посочи дека западните земји треба да престанат да им испумпуваат оружје на украинските власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Американски војник ги уби поранешната сопруга и…

Поранешен војник застрела и уби активен припадник…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…