Рускиот амбасадор во Србија: Истата шема е и во Украина и во Косово

t

Паралелите меѓу негативниот развој на ситуацијата во Украина и во Косово под влијание на Западот стануваат сè појасни, изјави рускиот амбасадор во Србија, Александар Бочан-Харченко, за српските медиуми.


„Целата ситуација, апсолутно сè, и односот на Приштина кон Србите на Косово, не потсетува на сѐ што се случуваше и се случува во Украина. Истите шеми, истото однесување на Западот. Исто како што мировните договори таму намерно не се спроведуваат и како сѐ е прикриено со западни изјави дека мора да се спроведат, Американците и членките на ЕУ секојдневно повторуваат и ја повикуваат Приштина да ги спроведе бриселските договори, но ништо не е направено. Насилството ескалира, а угнетувањето врз Србите продолжува“, нагласи рускиот амбасадор.


Како што додаде, во тој случај западните мировници ја одобрија ескалацијата и насилните дејствија врз цивилите, иако тие требаше да ги заштитат.


„Тие не треба да дејствуваат под покровителство на НАТО, како што треба да биде пропишано со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, туку во реалноста ги исполнуваат наредбите на НАТО, односно на Западот“, нагласи тој.
Рускиот амбасадор посочи дека насилството на властите на косовските Албанци во Приштина врз Србите на Косово и Метохија се одвива со охрабрување на Западот и под покровителство на дијалогот во Брисел.


Западот ги штити албанските власти


Рускиот амбасадор утрово имаше средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на која Александар Бочан-Харченко го ислуша ставот на Србија за ситуацијата во Косово.
Како што рече Бочан-Харченко, претседателот на Србија детално го информирал за случувањата во присуство на министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.


„Факт е дека насилството во Приштина продолжува. Таканаречениот премиер на Косово, Аљбин Курти, зазеде отворена линија за освојување на делот од Косово населен со Срби. Втората работа, што е сосема очигледно, е дека Западот ја охрабрува Приштина во овие активности. Факт е дека дијалогот се води формално како покритие за она што навистина се случува на Косово, тој не дава апсолутно никакви резултати, како и дипломатски контакти со претставници на водечките западни земји“, рече Боцан-Харченко.


Како што наведе тој, целта на Западот е да ѝ овозможи на Приштина да воспостави целосна контрола врз целата територија на регионот под меѓународно покровителство, вклучително и воено присуство на мировниците кои им помагаат на специјалните сили на косовските Албанци, да продолжи. да се спроведе линијата на потиснување на Србите и самата Србија, пошироко кажано, мирот на Балканот“, вели амбасадорот.


Боцан-Харченко ја истакна навременоста на иницијативата на Вучиќ за свикување на вонредна седница на СБ на ОН за Косово, на што се противат западните земји членки на Советот за безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…

Вучиќ: Домашни тајкуни и странски сили работат…

Одредени домашни и странски сили и тајкуни…

Левица бара протестна нота од Османи до…

Претседавачот во заминување на ОБСЕ Бујар Османи,…

Петровска и Османи со протестна нота да…

Министерот за надворешни работи и претседавач на…