Рускиот амбасадор во Србија: Косово може да се реши и ќе се реши!

t

Проблемот со Косово и Метохија може да се реши и тоа ќе се случи – не утре, туку за одредено време, но со враќање на прашањето во рамките на резолуцијата 1244 и земајќи ги предвид пред се интересите на Белград. Нашиот министер за тоа зборуваше пошироко, а тоа ќе биде во новите геополитички услови.
Ова ексклузивно за Спутник го вели амбасадорот на Руската Федерација Александар Бочан-Карченко, единствениот руски амбасадор во Европа кој се наоѓа во земја која не воведе санкции за неговата земја.


— Овде ситуацијата е навистина поповолна, поудобна, се разбира, добронамерна како што беше порано. Ја знам државата, ја чувствувам државата и Србите, барем така ми изгледа. Секако дека треба да се развива и се развива. Но, сепак, ќе кажам не само во мое име, она што е вредно е што не почувствувавме разлика во односот на Србите пред и по 24 февруари 2022 година – начинот на кој тие се однесуваа кон себе е начинот на кој се однесуваат кон Русија. денес и навистина се ориентираат кон нивната гледна точка, кон нивните мисли и чувства. Русофобичната западна пропаганда не ги засега. Тоа секако ги создава сите услови за работа, тоа е најважно, а како последица на тоа, сосема природно, доаѓа ставот на раководството, кое, пред се, не се приклучува кон антируските санкции како прашање на принцип, и продолжуваме да соработуваме во опсегот и опсегот што е возможен во моментот. Ќе кажам затоа што сигурно ќе имаше повеќе резултати и повеќе од тие можности, но за жал сме поделени по земји кои се придржуваат до антируските санкции и тоа создаде пречки, особено на почетокот, и проблеми кои успешно ги решаваме, вели амбасадорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…