РУСКИОТ ВАГНЕР РЕГРУТИРА ПОРАНЕШНИ СПЕЦИЈАЛЦИ ОД АВГАНИСТАН: Се бореа заедно со Американците, па избегаа во Иран, сега немаат друг избор

t

Руската армија за борбите во Украина регрутира припадници на специјалните единици на авганистанската армија кои се бореа рамо до рамо со американски војници и побегнаа во Иран по хаотичното повлекување на САД од Авганистан минатата година – изјавија за Асошиејтед прес тројца поранешни авганистански генерали. денес.

Според нив, Русите сакаат да привлечат илјадници поранешни авганистански командоси во „својата легија на странци“ со понуди за стабилни плати од 1.500 долари месечно и ветување за безбедно засолниште за нив и нивните семејства за да избегнат депортација во Авганистан – во рацете на сега владејачките Талибанци, што, како што многумина веруваат, би значело смрт за нив.

„Тие не сакаат да се борат, но немаат избор“, рече еден од генералите, Абдул Раоф Аргандивал, додавајќи дека десетици авганистански командоси кои сега се во Иран, со кои тој комуницира преку СМС-пораки, најмногу се плашат од депортација. „Ме прашуваат, ми велат: „Ајде, дај ни решение“. Што да правиме? Ако се вратиме во Авганистан, Талибанците ќе не убијат“.

Аргандивал рече дека регрутирањето на Авганистанците го вршат припадници на руската платеничка група „Вагнер“.

Друг поранешен генерал, Хибатула Ализаи, последниот началник на авганистанскиот генералштаб пред преземањето на талибанците, рече дека поранешен командант на авганистанските специјални сили кој живеел во Русија и знае руски помага при регрутирањето.

Регрутирањето доаѓа неколку месеци по предупредувањата на американските војници кои се бореле рамо до рамо со авганистанските специјални сили дека талибанците имаат намера да ги убијат и дека тие специјални сили би можеле да им се придружат на непријателите на Америка за да преживеат и поради гнев кон поранешниот сојузник.

Извештајот на републиканските членови на американскиот Конгрес, објавен во август, конкретно предупреди на опасноста дека авганистанските командоси обучени од американски маринци и „зелени беретки“ би можеле да обелоденат информации за воените тактики на САД до Иран, Русија или организацијата Исламска држава — или дури и почнуваат да се борат за нив.

„Ние не ги избркавме овие луѓе како што ветивме, а сега плаќаме за тоа“, рече Мајкл Малрој, пензиониран офицер на ЦИА кој служел во Авганистан, додавајќи дека авганистанските командоси се многу добро обучени, жестоки борци. „Не сакам да ги гледам на ниту едно бојно поле, искрено, и особено не сакам да ги видам како се борат со Украинците.

(Kurir.rs/Beta)
Foto: EPA/MUHAMMAD SADIQ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На кого ветувал Мицкоски промена на Уставот?!

„Трет ден трае молкот на Христијан Мицкоски…

Паникa во Британија, властите издадоа предупредување: Смртоносна…

Избувнувањето на стрептокока А во Велика Британија…

Инвазија: Нов бугарски клуб, овојпат во Кавадарци!

На 11 декември во Кавадарци ќе биде…

Османи: Не можеме да дозволиме или да…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа…

(Видео) Навивачка на Швајцарија покажа „двоглав орел“,…

Репрезентацијата на Србија не успеа да се…