Објавено на:

Рускиот министер за финансии: Санкциите ги туркаат земјите од БРИКС во поблиска соработка – Се планира создавање на систем сличен на SWIFT

t

Планирано е да се создаде систем сличен на SWIFT и рејтинг агенциите.

Западните санкции против Украина брзо ги туркаат земјите од БРИКС на поблиска економска соработка, изјави рускиот министер за финансии Антон Силуанов за време на првиот состанок на министрите за финансии и гувернерите на централните банки на БРИКС, со кој претседава Кина.

Според министерот за финансии, „актуелната криза ја создаде човекот“, а земјите-членки на БРИКС – Русија, Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка – „ги имаат сите потребни механизми за да ги ублажат нејзините последици за нивните економии и глобалната економија“.

Силуанов вели дека сегашниот меѓународен финансиски систем заснован на американски долари треба да се реформира за да се обезбеди „независност и континуитет на економските процеси“.

„Ситуацијата во глобалната економија значително се влоши како резултат на санкциите. Забрани за населување, нарушување на синџирите на производство и снабдување, контрола на извозот и забрани за увоз – сите овие ограничувања влијаат на светската економија“.

За да спречат економиите да западнат во криза, земјите од БРИКС работат на реформирање на нивната финансиска интеракција, на пример, преку создавање на систем за меѓубанкарски финансиски пораки БРИКС, сличен на СВИФТ, од кој Русија беше отстранета минатиот месец како дел од санкциите на ЕУ. и други мерки .

„Ова не турка да ја забрзаме работата во следните области: употреба на национални валути за извозно-увозни трансакции, интеграција на платните системи и картички, наш сопствен систем за размена на финансиски пораки и создавање независна рејтинг агенција БРИКС“, рече Силуанов.

Изгледите за создавање рејтинг агенција фокусирана на БРИКС, на пример, е многу позитивна идеја, велат аналитичарите, бидејќи големите рејтинг агенции Moody’s, Fitch и S&P неодамна ги отстранија рејтинзите на Русија поради притисокот од санкциите, што ѝ отежнува на Москва да обезбеди странски инвестиции. .

На средбата, претставниците на земјите од БРИКС разговараа и за соработката преку Новата банка за развој, инвестициите во инфраструктурата и создавањето на истражувачка мрежа на БРИКС. Централните банки-членки се согласија да спроведат нов тест на механизмот за резервни фондови на БРИКС, кој им овозможува на земјите-членки да менуваат национални валути кога е потребно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…