Објавено на:

Руските власти уапсиле 60 приврзаници на украинско неонацистичко движење

t

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека во акции спроведени во 23 региони низ Русија уапсила 60 приврзаници на украинска „неонацистичка“ организација, како и дека во акциите е запленето оружје.

ФСБ претходно ја има идентификувано наводната организација како М.К.У., а руската државна телевизија во декември соопшти дека кратенката значи „Манијаци. Култ на убиство“.

Според руските безбедносни служби, екстремистичката група е формирана од украинскиот државјанин Јегор Краснов, под патронат на разузавачките служби во Киев, со цел организирање и извршување терористички акти, убиства и екстремистички злосторства на руска територија.

Москва соопшти дека „денацификацијата“ е една од целите на нејзината воена операција во Украина, посочувајќи на големото влијание што го имаат антируските „нацисти“ во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Морничаво: Град во Турција целосно срамнет со…

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според…

Скопјанец фатен како пренесува над половина килограм…

Скопјанец е фатен како пренесува над половина…

Oва се новите цени: Горивата поевтинуваат од…

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за…

Сали: Не знам кој ќе биде мојот…

Не знам кој ќе биде мојот наследник…

Преговорите со ЕУ ќе ги отстранат сите…

Денеска, во Брисел почна билатералниот скрининг-состанок за…