Објавено на:

Руските власти уапсиле 60 приврзаници на украинско неонацистичко движење

t

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека во акции спроведени во 23 региони низ Русија уапсила 60 приврзаници на украинска „неонацистичка“ организација, како и дека во акциите е запленето оружје.

ФСБ претходно ја има идентификувано наводната организација како М.К.У., а руската државна телевизија во декември соопшти дека кратенката значи „Манијаци. Култ на убиство“.

Според руските безбедносни служби, екстремистичката група е формирана од украинскиот државјанин Јегор Краснов, под патронат на разузавачките служби во Киев, со цел организирање и извршување терористички акти, убиства и екстремистички злосторства на руска територија.

Москва соопшти дека „денацификацијата“ е една од целите на нејзината воена операција во Украина, посочувајќи на големото влијание што го имаат антируските „нацисти“ во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…

Метео: Студено со врнежи од дожд и…

Времето ќе биде претежно облачно и студено…

(ФОТО) Зошто германските репрезентативци си ги покрија…

Седум европски држави – Англија, Велс, Белгија,…