Руските вооружени сили неутрализираа над 1000 вoeни објекти во Украина, меѓу кои 38 противвоздушни ракетни системи

t

За време на специјална воена операција, руската војска погоди 1.067 воени инфраструктурни објекти во Украина, вклучувајќи 27 командни пунктови и комуникациски центри и 38 противвоздушни ракетни системи, изјави во неделата портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.
„Од почетокот на специјалната воена операција, руските вооружени сили погодија 1.067 воени инфраструктурни објекти во Украина“, рече Игор Конашенков .
Тој објасни дека тие вклучуваат 27 командни пунктови и комуникациски центри на вооружените сили на Украина, како и 38 противвоздушни ракетни системи – С-300, Бук М-1 и Оса, како и 56 радарски станици.
Конашенков рече дека на 27 февруари биле уништени седум противвоздушни ракетни системи, вклучително и еден С-300 во близина на градот Краматорск. Во предградието на Чернигов беа соборени 3 јуришни беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ-2“.
„Исто така, од почетокот на операцијата, уништени се 254 тенкови и други оклопни борбени возила, 31 авион на земја, 46 повеќецевни фрлачи, 103 полски артилериски и минофрлачки оружја, 164 единици специјални воени возила“, рече Конашенков.
Ќе продолжиме да се однесуваме со достоинствени украински војници кои се предадоа
Конашенков додаде дека руските вооружени сили ќе продолжат да се однесуваат достоинствено со сите војници на украинските вооружени сили кои го положиле оружјето .
„Разбираме дека тие се заколнаа на верност на народот на Украина. Сите кои го положија оружјето и го прекинаа отпорот ќе бидат вратени кај своите семејства. Но, знаеме како украинските нацисти се однесуваат кон неколкуте заробени руски војници. И гледаме дека мачењето е исто како и тортурата што ја извршија германските нацисти и нивните послушници-полицајци за време на Големата патриотска војна. Сите лица, гласови, телефонски броеви, нивните координати, IP адреси, како и преписката на сите украински нацисти вклучени во злоупотребата на нашите соборци се снимени и идентификувани“, рече Конашенков.
Тој додаде дека тоа се однесува и на водачите на режимот во Киев и нивните извршители, кои „директно повикуваат на малтретирање на рускиот воен персонал, со што е прекршена конвенцијата за третман на воени заробеници“.
Сите ќе бидат пронајдени и вие неминовно ќе сносите тешка одговорност“, рече Конашенков.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…