Објавено на:

Руските и белоруските спортисти ќе настапуваат на зимските параолимписки игри но не под знаме на нивните држави

t

Руските и белоруските спортисти ќе имаат право да настапат на Зимските параолимписки игри, кои в петок ќе бидат отворени во Пекинг, и покрај бројните апели да им биде забрането учеството, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (IPC).

Спортистите од двете земји ќе настапат под неутрално име, ќе се натпреваруваат под параолимпиското знаме, а освоените медали нема да бидат официјално евидентирани на табелата на освоени одличја, објави IPC на својата интернет страница.


Русија и Белорусија се под санкции на бројни спортски федерации поради руската инвазија на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Бориславова: Во Бугарија има политичари кои земаат…

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека нашите…

Санкциите удрија во срцето на системот на…

Енергетската карта засекогаш ќе биде прецртана бидејќи…