Објавено на:

Руските космонаути го налутија Путин? Објавија слика од Вселената во униформи со боите на украинското знаме!

t

Капсулата Сојуз, во која беа и командантот Олег Артемјев, како и Денис Матвејев и Сергеј Корсаков, слета на орбиталната платформа на Меѓународната вселенска станица три часа по полетувањето од Казахстан.

Нивното доаѓање беше знак прашалник поради заладените односи меѓу САД и Русија поради инвазијата на Украина.

Да потсетиме, во еден момент имаше стравувања дека нивниот лет ќе биде откажан поради војната во Украина и санкциите против Русија, но тоа не се случи.

Космонаутите слетаа и веднаш по пристигнувањето го привлекоа вниманието на светската јавност, но и потенцијално го предизвикаа гневот на Владимир Путин.

Имено, екипажот носеше препознатливи жолто-сини бои поврзани со земјата која минатиот месец беше нападната од силите на Владимир Путин.

Артемјев, командантот на Унијата, наводно бил запрашан за боите за време на веб-емисијата на руската федерална вселенска агенција Роскосмос и рекол дека во магацинот имаle „вишок жолта ткаенина“, па решиле да ја користат.

Порталот Space.com подоцна објави теорија дека тие ги носат овие бои затоа што потсетуваат на Московскиот државен технички универзитет Бауман, на кој присуствуваle Артемјев, Матвејев и Корсаков, членови на екипажот на Унијата.

Со ова, мисијата го продолжува своето 20-годишно руско и американско присуство во орбитата и покрај војната што беснее на Земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР ги демантира “лагите на синдикатот”: Инвестирани…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

НАТО ќе се потруди да ги снабди…

Членките на НАТО се обидуваат да и…

(Видео) Слава на Русија: Руските космонаути од…

Русија денеска го прославува 12 јуни, Денот…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…