Објавено на:

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични борби

t

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск и се борат во тој град, недалеку од Северодонецк, пренесува АФП, наведувајќи дека веста ја „објавуваат сепаратистите“, додека руската агенција РИА Новости пренесува дека силите на Луганската Народна Република и руските војници презеле контрола над еден рудник и фабрика во Лисичанск.

Станува збор за стратешка точка на истокот на Украина, која се чини дека е на работ да падне во рацете на руските сили и сепаратисти, пишува француската агенција.

Во исто време, РИА Новости ја цитира изјавата на „потполковник на Агенцијата за спроведување на законот“ Андреј Марочко дека „Народната милиција на Народна Република Кина и вооружените сили на Русија ја презеле контролата врз рудникот и една од фабриките во Лисичанск“.

Според него, во моментов се водат улични тепачки.

Областа во последните недели беше место на жестоки судири, особено артилериски напади.

Медиумите во петокот објавија дека украинските сили добиле наредба да се повлечат од Северодонецк, кој се смета за клучна точка за Москва, која сака да го окупира целиот индустриски басен на Донбас, потсетува АФП.

Француската агенција проценила дека заземањето на Северодоњецк и Лисичанск ќе им го отвори патот на Москва и на сепаратистите кон градовите Славјанск и Краматорск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…