Објавено на:

Руски војници пристигнуваат во Белорусија!

t

Ешалон со руски воен контингент пристигна во Брест за учество на заедничките воени вежби „Соработка 2023“ на земјите од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), соопшти прес-службата на министерството за одбрана на Белорусија.

Претходно во Белорусија пристигнаа воени контингенти од Киргистан, Таџикистан и Казахстан кои ќе учествуваат на заедничките оперативно-стратешки вежби „Борбено братство 2023“ што ќе се одржат на територијата на Белорусија од први до 6 септември. Вежбите ќе се одржуваат на полигони и терени во регионите Брест, Гродно и Минск.

Во генералниот концепт на вежбите „Борбено братство 2023“, предвидени се заеднички и специјални вежби „Соработка 2023“ со задачи за примена на силите и средствата на системот за колективна безбедност на ОДКБ со цел да се решат кризни ситуации во источноевропскиот колектив ОДКБ. безбедносен регион; „Потрага 2023“ со силите и средствата за извидување на вооружените сили на земјите-членки на ОДКБ; „Ешалон 2023“ со сили и средства за логистика; „Бариера 2023“ со заедничко формирање на радијациона, хемиска, биолошка заштита и медицинска поддршка, пренесува „Спутник“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…