Објавено на:

Руски дипломат “ги попари” косовските Албанци: Мислат дека се безгрешни

t

„Косовските Албанци мислат дека се безгрешни“: Руски дипломат на ОН остро го критикува Хашкиот трибунал

Неуспехот на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) да изврши злосторства извршени од водачите на косовските Албанци ја натера владата во Приштина да верува дека тие се „целосно невини“, рече Генадиј Кузмин, заменик-амбасадор на Русија во Обединетите нации.

Во обраќањето пред Советот за безбедност на ОН во вторникот, Кузмин го спомена извештајот на Парламентарното собрание на Советот на Европа од 7 јануари 2011 година за злосторствата извршени од таканаречената ОВК 1998-2000 година, пренесуваат медиумите.

Извештајот „фрли светлина врз злосторствата против човештвото, воените злосторства, систематските киднапирања и убиства, како и трговијата со телесни органи во индустриски размери“, рече рускиот дипломат.

„Изненадувачки, ниту МКТЈ, ниту Меѓународниот преостанат механизам за кривични судови како негов наследник немаа прашања за споменатите во извештајот“, рече рускиот дипломат на состанокот на Советот за безбедност на ОН за извештајот на Меѓународниот преостанат механизам за кривични судови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово

Пејачката Дуа Липа стана почесна амбасадорка на…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…