Објавено на:

Руски експерт објасни: Украина може да направи полошо од нуклеарна бомба – Дали ќе го искористи ураниумот за контаминација?

t

Украина, откако се откажа од Будимпештанскиот меморандум (статус без нуклеарна енергија), може да се обиде да направи „валкана бомба“, изјави за Спутник рускиот експерт Владимир Зарихин.


„Тие имаат ураниум, се разбира… Тие користеа нуклеарно гориво од нивните нуклеарни станици. Од тоа можат да ја направат таканаречената „валкана бомба“, односно не полнење за нуклеарна експлозија, туку полнење за нуклеарна контаминација. „Тие можат да го направат тоа“, објасни експертот, истакнувајќи дека таквите постапки ќе доведат до „Русија и САД силно да ги удрат по прсти“.


Тоа може да доведе до статус на отпадник на Украина, додаде експертот.
„Тоа (изјавата на Зеленски за Будимпештанскиот меморандум) е еден вид дипломатско-терористички активизам што е неопходно да се биде во центарот на вниманието“, рече Зарихин.
На прашањето дали е можно сценарио според кое Украина би можела да има нуклеарно оружје, експертот одговори: „Се разбира дека не“.


Никој нема да им го дозволи тоа“, сигурен е Зарихин.
За воениот експерт Игор Коротченко изјавата на украинскиот лидер за нуклеарното оружје е чист блеф. Украина нема можност да направи такво оружје.
Според него, Зеленски сака да ја игра улогата на „ситен нуклеарен негативец“ и на тој начин да добие уште некоја милостина. Во исто време, експертот потсети дека Украина денес има тешкотии со производството на толку едноставно оружје како минофрлачи, така што не се зборува за какви било изгледи за создавање нуклеарно оружје.


Коротченко смета дека западните партнери исто така не се заинтересирани за појава на нуклеарно оружје во Украина.
Украинскиот претседател Владимир Зеленски вчера во својот говор на Минхенската безбедносна конференција рече дека Украина може да се откаже од својот повеќедецениски статус на ненуклеарна држава и да ја поништи одлуката што ја донесе кога се откажа од своето нуклеарно оружје по распадот на Советскиот Сојуз. Тој посочи дека Украина се приклучи на Будимпештанскиот меморандум во 1994 година и се откажа од нуклеарното оружје во замена за безбедносни гаранции.


„Денес немаме ниту оружје, ниту безбедност. Изгубивме дел од нашата територија, која е поголема по површина од Швајцарија, Холандија, Белгија. Што е најважно, изгубивме милиони наши граѓани. Украина веќе го нема сето тоа, “, рече Зеленски.


Тој потсети дека Украина три пати се обидела да иницира консултации со земјите кои го гарантираат Меморандумот од Будимпешта како дел од напорите за преиспитување на условите од договорот, но без никаков успех и затоа во Минхен по четврти и последен пат „повици за консултации“. .


„Доколку не се одржат консултации или се донесат конкретни одлуки во врска со безбедносните гаранции за нашата земја, Украина ќе има целосно право да верува дека Меморандумот од Будимпешта не функционира и дека сите одлуки донесени во 1994 година се доведени во прашање“, рече тој. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…