Објавено на:

Руски опозиционер осуден на 25 години затвор за велепредавство и ширење дезинформации за војната

t

Рускиот опозициски активист Владимир Кара-Мурза е осуден на 25 години затвор откако беше прогласен за виновен за велепредавство, соработка со „непожелна“ организација и ширење „дезинформации“ за руските вооружени сили.

Пресудата беше објавена во понеделникот од страна на Московскиот градски суд, кој исто така изрече парична казна од 400.000 рубли (4.900 долари) и му забрани на Кара-Мурза да се занимава со новинарство на седум години.

Поранешниот известувач, кој исто така има државјанство на Обединетото Кралство, беше обвинет за ширење лажни информации кои ја поткопаа руската војска.
Кара-Мурза е долгогодишен критичар на Кремљ, кој беше вработен во групите за притисок финансирани од САД и интензивно лобираше кај западните влади да ја санкционираат Русија. Се смета за штитеник на покојниот опозиционер Борис Немцов, тој е и близок соработник на прогонетиот поранешен олигарх Михаил Ходорковски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…