Објавено на:

Руски разузнавачки извори: Кина планира да го анектира Тајван оваа есен!

t


Највисокиот тајвански дипломат рече дека не може да зборува за автентичноста на наводниот руски разузнавачки документ во кој се тврди дека кинескиот претседател Си Џинпинг имал планови да ја анектира островската држава оваа есен.

Џозеф Ву, тајванскиот министер за надворешни работи, во средата рече дека неговата земја ќе мора да се подготви без оглед на тоа. „Без разлика дали и кога Кина ќе одлучи да не нападне, ние секогаш мора да бидеме подготвени да се браниме“, изјави тој за новинарите во Тајпеј.


За време на сослушувањето на комисијата за одбрана во законодавниот дом на островот, Ву им рече на пратениците дека знаел за медиумските извештаи за документот за кој се вели дека е напишан од анонимен аналитичар од руската Федерална служба за безбедност, кој себеси се нарекува „Ветер на промени“.

Министерот за надворешни работи рече дека не е во можност да го потврди наводниот документ на ФСБ, но рече дека сопствените разузнавачки служби на Тајван внимателно ги следат релевантните разговори.


Писмото за кое станува збор е дел од серијата објавена од рускиот дисидент Владимир Осечкин со седиште во Франција, адвокат за човекови права кој раководи со gulagu-net.ru, веб-страница што ги документира злоупотребите во руските затвори. Осечкин тврди дека добил седум писма од руската инвазија на Украина. Свиркачот на ФСБ направи детална слика за стравот и хаосот во главната руска разузнавачка служба, каде што очигледно никој освен неколкумина одбрани не знаел за плановите на Путин.

Кристо Грозев, извршен директор на истражувачката новинарска група „Белингкет“, претходно овој месец рече дека неговите контакти со ФСБ веруваат дека укажувачот е автентичен, дури и ако тие не се согласуваат со заклучоците од неговата анализа.
Во четвртото писмо до Осечкин, од 9 март, авторот ја опишува тешката позиција во која Москва го стави Пекинг поради одлуката на Путин да ја нападне Украина, потег што го обедини Западот и ја претвори Русија во таква ритам што на Кина ќе и биде тешко. да понуди поддршка.


„Поради војната, Русија има толку негативна слика за голем број земји што Соединетите Американски Држави можат лесно да воведат санкции против Кина, барем со Европејците, доколку ризикуваат да ги заобиколат санкциите кон Русија“, се вели во писмото. „Кина зависи од извозот толку многу што, заедно со нејзината зависност од цените на суровините…ова ќе биде речиси фатален удар“.


Свиркачот продолжи: „Не само тоа: Кси Џинпинг барем привремено размислуваше за заземање на Тајван наесен – потребна му е сопствена мала победа за да биде реизбран за трет мандат – постои колосална борба за моќ меѓу партиската елита. Сега, по настаните во Украина, овој прозорец на можности се затвори, што им дава можност на САД и да го уценуваат Кси и да преговараат со неговите [политички] ривали под поволни услови“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…