Русковска се надева дека ќе се врати вербата во Јавното обвинителство

t

Предметот „Рекет“ фрлил голема сенка врз судството и ја разнишал довербата на јавноста во Јавното обвинителство и во СЈО, изјави обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, во вечерашното гостување во емисијата 10 минути, јавува ТВ21.

– Фрли голема сенка и врз судството особено врз обвинителството. Без разлика што поранешното СЈО беше издвоено од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија како посебен субјект а особено негативно се одрази врз сите обвинители и обвинителства воопшто. Се надевам дека полека ја враќаме довербата на јавноста во Јавното обвинителство генерално – вели Рускоска.


Во однос на последниот случај со екс генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири, Рускоска не открива дали овој случај ќе се проширува.

– Не можам да знам дали ќе се проширува. Во рана фаза е истрагата, значи сѐ уште се собира документација. Јас не го водам предметот, но по она што ме брифира колешката уште се собира документација.

Рускоска, чиј мандат ќе истече во ноември исто така откри дека нема да се кандидира за втор мандат и „ниту за судија во Уставниот суд“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…