Русковска соопшти: Камчев се спогодил за “Империја” – Ќе добие една година затвор и огромна парична казна

t

Орце Камчев со спогодба признал вина за случајот Империја и е осуден на една година затвор, ова за Топ Тема на Телма го изјави раководителката на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Според информацијата Русковска појаснила дека Камчев поднел барање за спогодба пред 15-тина дена, а пред два дена спогодбата поминала и на суд. Покрај затворската казна, Камчев ќе уплати и 5,1 милиони евра (околу 320 милиони денари) на државниот буџет преку УЈП.

-Предлог спогодбата со Камчев е прифатена во средата (н.з. пред два дена). Од фирмата Кара односно Орка Холдинг ќе бидат уплатени 320 милиони денари (околу 5,1 милион евра). Фирмата е на Орце Камчев. Тие средства треба да се уплатат на УЈП. Предлог-спогодбата беше верификувана од судија на претходна постапка. Ова значи дека нема да се води постапка птротив него, а тој се согласи на казна од една година затвор, истакнува Русковска.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русковска соопшти: Камчев се спогодил за “Империја”…

Орце Камчев со спогодба признал вина за…

Стефанова: Осомничени од “Империја” сакаат да се…

Има осомничени од случајот “Империја” кои сакаат…

Каде е Директорот на финансова полиција?

Директорот на финaнсова полиција Арафат Муареми најверојатно…

Се запленува имот од шест правни лица…

Во рамките на истражната постапка во предметот…

Хаос во судница на судењето на „Плацеви…

Веројатно ако прашате било кој адвокат кој…