Објавено на:

Руското министерство за одбрана: Благодарение на иницијативата на Путин беа евакуирани повеќе од 80 цивили од Азовстал

t

Благодарение на иницијативата на Путин, од „Азовстал“ беа евакуирани 80 цивили кои ги држат милитанти, меѓу кои и жени и деца, соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Сите цивили ослободени од територијата на „Азовстал“ се евакуирани во Безимено, им е овозможено сместување, храна и медицинска помош, се вели во соопштението на Министерството.

Цивилите кои беа евакуирани од фабриката Азовстал од страна на руската армија, а кои сакаа да заминат во областа под контрола на режимот во Киев, беа предадени на претставниците на ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст, рускиот соопшти Министерството за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…