Руското Министерство за одбрана ги “едуцира” членовите на телеграм каналот Азов: “Ако мислите дека нема неонацизам во Украина прочитајте го ова”

t

Руското министерство за одбрана вчера вечер ја презема контролата над телеграм каналот на баталјонот АЗОВ и порача да се затворат сите слични канали за да не ги снајде истата судбина како кои се соочуваат со кривични процеси.

Денес руското МО одлучило да ги “подучува” членовите на телеграм каналот и објави содржина поврзана со Степан Бандера и нацизмот во Украина кои како што велат може да бидат корисни информации.

Еве што напишаа:

“Ако мислите дека нема неонацизам во Украина, прочитајте го ова. Можеби ќе ви бидат корисни овие информации.

Степан Бандера беше креатор на теоријата за Украинската национална револуција, која се залага за елиминација на политичките и етничките непријатели на државата.
За овој нацистички соработник и воен злосторник во Украина се создадени 46 споменици, а во негова чест се именувани десетици улици. Нему му се посветени шест музеи, а во Украина се одржува годишна поворка со факели во спомен на него.

Роман Шукевич бил уште еден нацистички соработник и воен злосторник, кој влегол во Лавов (полска територија) и ја прогласил украинската држава, а потоа продолжил со ликвидација на претседателот на полската интелигенција.

По наредба на Шукевич, Украинската востаничка армија го започна масакрот во Волин во кој беа геноцирани повеќе од 40 илјади Полјаци, главно жени, деца и стари лица.

Шукевич има 36 улици и авении, 16 споменици и бисти и стадион именуван по него.
Нему му беше доделена и титулата ХЕРОЈ НА УКРАИНА.

Зеленски подели оружје на повеќе од 20.000 граѓани, кои сега ограбуваат и ограбуваат, а украинските власти и обичните цивили ги врзуваат луѓето на столбови голи на улиците.

Во 2014 година, имаше револуција насочена околу соборувањето на демократски избраниот претседател на Украина. Во Одеса живи изгореа луѓе во домот на синдикатите. Откако ја прогонија, затворија или ја убија целата опозиција, одржаа нелегални избори на кои беше избран Порошенко, додека во Донбас беа одржани легитимни избори и тие гласаа за одвојување. На ова Порошенко одговори со бомбардирање на жителите на Донбас цели 8 години, и затоа Руската Федерација ја започна својата воена операција во Украина за соборување на овој нелегален, криминален режим на Киев.” – стои во пораката која е напишана на англиски, руски и украински.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Турција ги врати командантите на Азов во…

Враќањето од Турција во Украина на командантите…

(Видео) Се огласија и од нацистичкиот баталјон…

Рано утрово експлозија одекна на Кримскиот мост…

Нема конкретна закана за напад врз Македонија,…

Во овој момент не постои конкретна закана…

Русите се пофалија: Уништени привремени пунктови на…

Повеќе од 130 милитанти на нацистичките формации…