Објавено на:

Руското Министерство за одбрана: Ситуацијата во Мариупол се стабилизира, жителите можат слободно да се движат – сите нацисти се заробени во Азовстал

t

Во Мариупол ситуацијата се нормализира. Жителите на градот можеа слободно да се движат по улиците без да се кријат од гранатирањето на украинските нацисти. Се доставува хуманитарна помош: храна, вода и основни потреби. Властите на Доњецката Народна Република организираат расчистување на улиците од урнатините и отстранување на погодената украинска воена опрема.

Сите остатоци од украинските нацисти „Азов“, заедно со странските платеници од САД и европските земји, се безбедно блокирани на територијата на фабриката Азовстал. Нашите барања за ослободување на жените и децата наводно со нив за бесплатно патување во која било насока, нацистите ги игнорираат. Постапката за излез на цивили, доколку ги има, од територијата на Азовстал за последователна евакуација им се носи на нацистите секој час. Оваа информација им се соопштува и на претставниците на режимот во Киев преку вицепремиерот Верешчук.


Држењето од страна на нацистите на „Азов“ и странските платеници на цивилни заложници, доколку ги има, докажува дека тие не се „бранители“, туку целосни терористи.

Во овој поглед, затегнатите обиди на спикерот на Стејт департментот на САД вообичаено лажат за наводно одржување на контролата над Мариупол од страна на нацистичкиот метеж – лажно и директно соучесништво со терористите на високо државно ниво. Стејт департментот вообичаено ги дезинформира сопствените граѓани, и сите останати. Самата Украина, нејзините жители во Мариупол и другите градови, Вашингтон е заинтересиран само за профитот од снабдувањето со оружје таму и борбата против Русија, дури и „до последниот Украинец“, како што повторуваат сите нејзини сателити на предлог на државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Русија откри каде ги “смести” заробените Азовци…

Главните бранители од челичарницата Азовстал кои војуваа…

Хорор во Мариупол: Мртвите тела се носат…

Во урнатините на уништените згради во Мариупол…

(Видео) Ексклузивни снимки: Како се “ловеа” Азовците…

Уникатна борбена снимка од ловот на „Азов“:…

Медицински колапс во Мариупол

Мариупол, разурнат пристаништен град, сега е под…