Објавено на:

Руското Министерство за одбрана соопшти нови детали за операцијата во Украина: Направена е мапа на складишта за токсични материи

t

Изјава на руското Министерство за одбрана за специјалната операција во Украина. Главната работа:

Вооружените сили на Руската Федерација ги оневозможија комуникациските, извидувачките, релејните и комутационите центри во Виница со удар со високопрецизно оружје со долг дострел;
БСБУ, со поддршка на западните земји, подготвува провокација во Украина со употреба на токсични материи за да ја обвини Русија;


Нема хемиска муниција во единиците на вооружените сили на Руската Федерација кои учествуваат во специјалната воена операција;
Во текот на денот руската авијација и противвоздушна одбрана соборија еден хеликоптер Ми-24 на вооружените сили на Украина и шест беспилотни летала;
Руската Федерација, за разлика од САД, ги исполни своите меѓународни обврски со целосно уништување на сите залихи на хемиско оружје


Оперативно-тактичко, воено и беспилотно летало на руските воздухопловно-космички сили за еден ден уништи 34 воени објекти на Украина;

Вооружените сили на Руската Федерација снимија детална карта на територијата на Украина со објекти каде се складираат токсични материи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…

Стигна првиот “амин” од Думата: Матичната комисија…

Комитетот за меѓународни прашања на Државната дума…

Објавени договорите за прием на четирите региони…

Објавени се договорите со регионите на ДНР,…