Објавено на:

Руското Министерство за одбрана соопшти нови детали за операцијата во Украина: Направена е мапа на складишта за токсични материи

t

Изјава на руското Министерство за одбрана за специјалната операција во Украина. Главната работа:

Вооружените сили на Руската Федерација ги оневозможија комуникациските, извидувачките, релејните и комутационите центри во Виница со удар со високопрецизно оружје со долг дострел;
БСБУ, со поддршка на западните земји, подготвува провокација во Украина со употреба на токсични материи за да ја обвини Русија;


Нема хемиска муниција во единиците на вооружените сили на Руската Федерација кои учествуваат во специјалната воена операција;
Во текот на денот руската авијација и противвоздушна одбрана соборија еден хеликоптер Ми-24 на вооружените сили на Украина и шест беспилотни летала;
Руската Федерација, за разлика од САД, ги исполни своите меѓународни обврски со целосно уништување на сите залихи на хемиско оружје


Оперативно-тактичко, воено и беспилотно летало на руските воздухопловно-космички сили за еден ден уништи 34 воени објекти на Украина;

Вооружените сили на Руската Федерација снимија детална карта на територијата на Украина со објекти каде се складираат токсични материи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

Украинските власти објавија дека од почетокот на…

Столтенберг стравува од ескалација на конфликтот во…

Засега алијансата нема информации за инцидентот со…

Путин: Русија со сите средства ќе се…

Русија ќе ја продолжи конзистентната борба за…

Обид за атентат на заменик-градоначалникот на Мелитопол!

Обид за убиство на заменик-градоначалникот на Мелитопол,…

Затоа се држава: Русија ги вметнува хероите…

Хероите од специјалната операција ќе бидат вклучени…