Објавено на:

Руското Министерство за одбрана со ново соопштение: Кој град од денес е под руска контрола?

t

Бердјанск е под контрола на руските трупи – соопштија од руското Министерство за одбрана.

Ситуацијата во демилитаризираниот Бердјанск во Украина ја контролираат припадници на руската национална гарда.

„Бердјанск, кој беше демилитаризиран од руската армија, постепено се враќа во нормален живот. Ситуацијата во градот ја контролира руската гарда“, се наведува во соопштението на веб-страницата на гардата.

Според соопштението, членовите на гардата се ангажирани во деминирање на територијата на градот, отстранување на напуштената украинска опрема од улиците и обезбедување на јавниот ред. Под нивно покровителство се одвива хуманитарна активност – во градот е испорачана вкупно 36 тони хуманитарна помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…