Објавено на:

Руското МНР: Финска и Шведска ќе изгубат дел од суверенитетот доколку влезат во НАТО

t

Шведска и Финска ќе изгубат дел од својот суверенитет и ќе ја загрозат нивната безбедност доколку влезат во НАТО, предупреди во петокот руското Министерство за надворешни работи, мислејќи на очекуваните барања на двете нации за формално членство во воениот блок предводен од САД.

Шведска и Финска долго време беа блиски до организацијата, но одржуваа формална неврзаност со НАТО уште од Студената војна. И двете држави наскоро може да аплицираат за членство во услови на тековната безбедносна криза во Украина. Руското министерство предупреди дека Шведска и Финска нема да добијат ништо ако продолжат со планот.

Членството во НАТО „малку е веројатно дека ќе помогне да се изгради меѓународниот престиж на Шведска и Финска“, рече портпаролката Марија Захарова во коментар објавен од руското министерство. Таа рече дека двете нации ќе ја изгубат можноста да дејствуваат како „преносители на многу конструктивни, обединувачки иницијативи“ како што правеа во минатото.

„Секако дека изборот им припаѓа на властите на Шведска и Финска. Но, тие треба да ги сфатат последиците од таквото придвижување врз нашите билатерални односи и европската безбедносна архитектура, која моментално е во состојба на криза“, додаде таа.

Официјалниот претставник тврди дека двете нации ќе станат платформи што ќе ги користи НАТО за закана на Русија и дека ниту тие, ниту регионот на северна Европа како целина, нема да имаат корист од тоа. Таа додаде дека членството во НАТО „имплицира де факто предавање на дел од суверенитетот при донесувањето одлуки за одбраната, а исто така и за надворешната политика“.
Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател и премиер, кој моментално е заменик-претседател на Советот за безбедност на земјата, на почетокот на неделава имплицираше дека, доколку двете нации се приклучат на трансатлантскиот блок Русија, ќе распоредат нуклеарно оружје во балтичкиот регион.

Финска и Русија имаат копнена граница долга 1.340 километри. Финска порано беше дел од Руската империја пред да направи успешен обид за независност кога Русија беше растурена од револуциите од 1917 година. СССР и Финска водеа крвава војна во 1939-1940 година во изградбата на Втората светска војна што резултираше во некои територијални отстапки од страна на Хелсинки.

Шведска беше главниот ривал на Русија во северна Европа неколку векови, при што двете сили водеа повеќе војни за доминација. Конфликтот од 1808-1809 година заврши со отстапување на источниот дел на Кралството Шведска на Русија како Големото Војводство Финска.

Русија ја нападна Украина кон крајот на февруари, по неуспехот на Киев да ги спроведе условите од Минскиот договор, првпат потпишан во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск од Донбас од страна на Москва. Протоколите посредувани од Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…