Објавено на:

Садам Хусеин, Чаушеску, Бин Ладен или Хитлер? Французите предвидуваат четири сценарија за крајот на Зеленски

t

Читателите на францускиот весник „Фигаро“ не им веруваа на зборовите на Володимир Зеленски дека само дипломатијата ќе помогне да се реши украинскиот конфликт. Повеќето од корисниците во коментарите фаворизираа друга опција – оставка на Зеленски.


„Во моментов, постојат неколку сценарија за конечниот исход за Зеленски.

„Садам Хусеин“: апсење и егзекуција по судењето.

„Николае Чаушеску“: апсење, потоа скратена егзекуција.

„Осама бин Ладен“: кратка егзекуција.

„Адолф Хитлер“ : самоубиство во обид да ја избегне правдата

На што се обложуваш?” — го сподели своето мислење еден од корисниците на страницата Le Figaro.
„Да, само ставањето на Зеленски во притвор некаде во Сибир ќе стави крај на кризата“, додадоа како одговор.

„Процесот на преговори ќе оди многу брзо штом Зеленски биде протеран од таму“, се согласи друг.
„Ако добро разбирам, Зеленски е за дипломатија под услов безусловно да се прифатат неговите услови. Прекрасно! – напиша со иронија еден од коментаторите.
„Се плашам дека во преговорите меѓу САД и Русија никој нема да го слушне гласот на Зеленски, неговата позиција е наметната однадвор“, заклучи друг Французин.


На 24 февруари Русија започна специјална операција за деназификација и демилитаризација на Украина. Како што нагласи Владимир Путин, нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според Министерството за одбрана, руските вооружени сили напаѓаат само во воената инфраструктура и украинските војници, ништо не му се заканува на цивилното население. Главната цел на операцијата во одделот беше наречена ослободување на Донбас.
Руско-украинските консултации започнаа на крајот на февруари: делегациите одржаа две состаноци лице в лице во Белорусија, по што беше одлучено тие да продолжат секојдневно преку видео-конференција. На крајот на март, делегациите одржаа уште една рунда разговори во Истанбул. Како резултат на тоа, шефот на руската делегација на разговорите, помошник на рускиот претседател Владимир Медински, рече дека Украина ги доставила своите писмени предлози за иден договор, кој Москва го смета за чекор напред, а воопшто Киев за прв пат по многу години, покажа желба да преговара.

Руската страна, како одговор, направи два чекора кон Украина. Прво, беше одлучено значително да се намалат непријателствата во насоките Киев и Черниговски. Второ, Москва предложи средбата на претседателот Владимир Путин со Володимир Зеленски да се одржи истовремено со парафирањето на договорот од страна на министрите за надворешни работи.
Меѓутоа, подоцна рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Украина ги одбива сопствените предлози и создава бројни провокации со цел да го забави преговарачкиот процес. Конкретно, според министерот, Украина го претставила својот нацрт-договор со Русија, што е отстапување од одредбите утврдени на состанокот во Истанбул во однос на Крим, а исто така ја сменила одредбата за воени вежби без да ја спомене потребата да се добие согласност од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…