Објавено на:

САД бараат одговорност за злосторства на Русија во Буча

t

САД ги подржуваат напорите на Украина и на меѓународната заедница да се документираат и истражат злосторствата на руските војници во Буча, соопшти синоќа државниот секретар Ентони Блинкен.

Изјавата на Блинкен во виртуелно обраќање на Буча самитот доаѓа по повод годишнината од масакрот што руските окупациски сили лани го извршија во ова предградие на Киев.

-Денеска се придружуваме на земјите и организациите низ целиот свет да се продоложи да се бара правда за Украинците во Украина. Повторуваме дека она шо се случи во Буча и во другите градови и тоа што продолжува да се случува во Украина е неприфатливо, рече Блинкен.

Тој истакна дека руските сили и официјални лица во Украина извршили и продолжуваат да извршуваат воени злосторства и злосторства против човештвто.

-Се заложуваме себеси на почитување на цената на човечката личност, како што е утврдено во Декларацијата на ОН, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД бараат одговорност за злосторства на Русија…

САД ги подржуваат напорите на Украина и…

Трамп во вторник ќе се предаде на…

Доналд Трамп ќе се предаде на обвинителството…

Машала: На ГП Табановце кај турски државјанин…

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од…

Семејство обвини дека нивен член починал поради…

Семејство од Тетово обвини дека нивен член…

Лоши вести: Шолц предвидува дека конфликтот во…

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека е…