Објавено на:

САД ги преминаа сите граници на пристојност

t

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават хегемонија, ги преминаа сите граници на пристојност, но Кина носи свои заклучоци, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Денес се може да се очекува од Соединетите Американски Држави. Во обид да ја воспостават својата хегемонија, тие веќе ги поминаа сите граници на пристојност: дипломатска, етичка и сите други“, рече Лавров во интервју за телевизијата „Русија 1“ коментирајќи ги изјавите на САД за недозволивоста на повикува на примирје за време на самитот на лидерите на Русија и Кина.

Според неговите зборови, овие изјави биле разговарани со кинеските колеги.

„Кинеската страна ја отсликува традицијата на голема цивилизација стара илјадници години. И кинеската страна разви свој стил низ годините. Тоа лежи во достоинството, се состои во длабока анализа на сето она што се случува за да не се преземат избрзани чекори. Но, кинеската страна, секако, носи заклучоци и тоа најдлабоките“, одговори Лавров на прашањето како кинеската страна гледа на американскиот притисок, пренесува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…