Објавено на:

САД го осудија денешното лансирање балистичка ракета од Северна Кореја

t

САД го осудија денешното лансирање на неидентификуван проектил од страна на Демократска Народна Република Кореја.

-Како и другите тестирања годинава што ја ескалираат ситуацијата, вклучително и она со двете интерконтинентални балистички проектили, и овој е чисто прегазување на низа резолуции на ОН, и ја демонстрира заканата што незаконските оружја за масовно уништување и балистичката ракетна програма на Северна Кореја ја претставува за соседите и за регионот во целина, изјави портпаролот Нед Прајс.

САД и меѓунородната заедница ја повкуваат ДНРК да запре со натамошни провокации и да се ангажира во одржлив и продлабочен дијалог.

Од САД напоменаа и за цврстата заложба за одбрана на Република Кореја и Јапонија, и дека тесно ќе се координираат со сојузниците и партнерите за да се одговори на заканите на ДНРК, и да се остварат заедничките цели за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…

Токио бара извинување од Москва за апсењето…

Јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

(Фото) Претрес во Битола: Пронајден хероин, приведен…

На 26.09.2022 во Битола, полициски службеници од…