САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и Србија: Огромен чекор напред!

t

САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Косово и Србија за мерките за избегнување на понатамошна ескалација на тензиите, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.
Како што наведе, САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и Србија целосно и итно да се концентрира на нормализација на односите под покровителство на дијалог со посредство на ЕУ.

Прајс додаде дека САД го поддржуваат дијалогот што го води ЕУ како најдобар начин за подобрување на европската иднина на Србија и Косово.

„Ја поздравуваме одлуката на партиите да ги стават интересите на сите свои луѓе на чело во одлучувањето и да преземат чекори за подобрување на секојдневниот живот на своите граѓани. Двете страни денеска направија огромен чекор напред, со помош на ЕУ, кон обезбедување мир и стабилност во целиот регион. САД ги поздравуваат конструктивните преговори и поттикнуваат понатамошен напредок кон нормализација на односите“, се вели во соопштението на Прајс објавено на веб-страницата на Стејт департментот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…