Објавено на:

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти да добијат статус “крвави”

t

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти да добијат статус на „крвави“ (така се нарекуваат нелегално ископуваните камења, со чија продажба се финансираат конфликти и немири низ светот), пишува Њујорк Тајмс.

Министерството за финансии на Русија ги нарече овие обиди да се доведе во прашање целосната усогласеност на Русија со системот за сертификација на „Процесот Кимберли“ (систем за борба против „крвавите дијаманти“) неразумни и шпекулативни.

Во соопштението на руското Министерство се наведува и дека плаќањето даноци и дивиденди од ископувањето дијаманти во Русија е основа за развој на заедницата во Јакутија, каде се ископуваат 90 отсто од дијамантите. Во последните 10 години, единствените средства од ископувањето дијаманти во Русија кои не беа потрошени за развој на Јакутија беа исплата на дивиденди на институционални акционери кои главно се од САД и ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…