Објавено на:

САД избрка 27 руски дипломати, мора да ја напуштат земјата до крајот на месецот

t

Амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов изјави дека 27 вработени во руската дипломатска мисија ќе ги напуштат САД до 30 јануари, а уште 28 до крајот на јуни.
„Во септември минатата година Американците ни дадоа список од 55 вработени кои треба да ја напуштат Америка во 2022 година во 2022 година. До 30 јануари државата треба да ја напуштат 27, а до 30 јуни уште 28. Од денеска 23 веќе ја напуштија првата група, а на 29 јануари во татковината ќе пристигнат уште четворица“, амбасадорот. наведено.

Иако Стејт департментот тогаш рече дека не станува збор за протерувања или казнени мерки и дека Русија ќе може да назначи други дипломати наместо оние што заминуваат, Антонов рече дека Вашингтон намерно ги искривува фактите.
По овој чин, уште 184 вработени ќе останат во руската амбасада , вклучувајќи дипломати и административно-технички персонал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи барала од американскиот амбасадор санкции за…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска се…

Хилари Клинтон: Путин ги мрази САД!

Поранешниот американски претседателски кандидат Хилари Клинтон и…

Шојгу: Војната во украина ќе трае најмалку…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу кажа…

Нова уцена од Ердоган: Ќе ја примиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека…

Петровска на средба со командантот на Армијата…

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска се…