Објавено на:

САД избрка 27 руски дипломати, мора да ја напуштат земјата до крајот на месецот

t

Амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов изјави дека 27 вработени во руската дипломатска мисија ќе ги напуштат САД до 30 јануари, а уште 28 до крајот на јуни.
„Во септември минатата година Американците ни дадоа список од 55 вработени кои треба да ја напуштат Америка во 2022 година во 2022 година. До 30 јануари државата треба да ја напуштат 27, а до 30 јуни уште 28. Од денеска 23 веќе ја напуштија првата група, а на 29 јануари во татковината ќе пристигнат уште четворица“, амбасадорот. наведено.

Иако Стејт департментот тогаш рече дека не станува збор за протерувања или казнени мерки и дека Русија ќе може да назначи други дипломати наместо оние што заминуваат, Антонов рече дека Вашингтон намерно ги искривува фактите.
По овој чин, уште 184 вработени ќе останат во руската амбасада , вклучувајќи дипломати и административно-технички персонал.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…